Jak ubrać niemowlę do snu? Poradnik dla rodziców

Jak ubrać niemowlę do snu? To pytanie nurtuje wielu młodych rodziców. Nic dziwnego, kochająca mama i tata starają się ze wszech miar, aby maluszek był wyspany. Od jakości snu zależy w dużej mierze to, czy dziecko będzie pogodne, chętne do zabawy i zjadania posiłku. W co ubrać niemowlę przed snem, aby było mu wygodnie i miło? Jak zapewnić mu komfortowe warunki do spania? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jak ubrać niemowlę do snu? To pytanie nurtuje wielu młodych rodziców. Nic dziwnego, kochająca mama i tata starają się ze wszech miar, aby maluszek był wyspany. Od jakości snu zależy w dużej mierze to, czy dziecko będzie pogodne, chętne do zabawy i zjadania posiłku. W co ubrać niemowlę przed snem, aby było mu wygodnie i miło? Jak zapewnić mu komfortowe warunki do spania? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Co możesz zrobić dla Twojego dziecka, aby zapewnić mu długi i zdrowy sen?

Jakość snu dziecka zależy od kilku czynników.  Istotny jest zarówno ogólny stan zdrowia maluszka, pora roku, temperatura w pomieszczeniu i wreszcie to, jak ubierać niemowlę przed snem. Zdrowy, przebrany i najedzony maluszek przesypia zwykle kilka godzin, o ile jest mu wygodnie, nie za gorąco, ani nie zbyt chłodno. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że małe dzieci, podobnie jak dorośli, mają różne potrzeby odnośnie okrycia do snu i różny próg tolerancji ciepła i chłodu. Jeśli Ty lubisz spać w cienkiej koszulce pod lekką kołdrą, to nie znaczy, że niemowlę też będzie dobrze spało w lekkim pajacyku, lub co gorsza, w chłodną noc przy uchylonym oknie. Wprawdzie pediatrzy zalecają utrzymywanie temperatury w sypialni dziecka w granicach 20-21 stopni C, ale to po to, aby dziecku nie było zbyt duszno.

W kwestii doboru piżamek, rożków i śpiworków, warto trzymać się sprawdzonych zasad, a wyglądają one następująco:

  • Wcześniaki , noworodki i drobne niemowlęta w wieku do 3 m-cy najlepiej śpią opatulone w rożek niemowlęcy lub śpiworek bez nogawek. To dlatego, że mają cienką warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej i mocniej czują chłód. Poza tym dziecko „pamięta” warunki w łonie mamy, gdzie miało ciasno i ciepło.
  • Śpiworki do spania są najlepszym wyborem dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 2-3 lat. Zapewniają swobodę ruchu nóżek, co wpływa na prawidłowy rozwój bioderek. Poza tym niemowlę otulone rożkiem lub śpiworkiem, śpi zawsze z odkrytym noskiem, a rodzice nie muszą sprawdzać, czy przez przypadek nie naciągnęło sobie kołderki bądź kocyka na drogi oddechowe. Dobrze dopasowany śpiworek i odpowiedni do pory roku rampers bądź pajacyk to gwarancja, że dziecku nie będzie ani zbyt gorąco, ani za chłodno.
  • Starsze niemowlęta mają różne potrzeby odnośnie ubrania do snu. Rodzice, obserwując sen dziecka wiedzą, czy maluch wysypia się w lekkim pajacyku i śpiworku, czy też woli być ciepło ubrany i opatulony. Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt chłodno lub za gorąco? Dotknij dłonią skóry na karku dziecka. Jeśli jest bardzo ciepła, to zmień śpiworek na cieńszy. Latem, gdy noce są duszne, a ty masz tylko śpiwór całoroczny, załóż malcowi tylko lekki rampers. Gdy skóra na karku niemowlęcia jest chłodna, to trzeba je cieplej ubrać i otulić.
  • Dziecku w wieku 3 lat możesz już wybrać komplet pościeli dziecięcej, a najlepiej kilka kompletów na zmianę. A może wspólnie z maluchem wybierzecie pościel, która mu się spodoba? Zachęcamy do rodzinnych zakupów w naszym sklepie.

Piżamki, śpiworki, rożki. Jak ubrać niemowlę do snu?

Pajacyki, body, rampersy i rożek kupuje się zwykle już na etapie gromadzenia wyprawki dla noworodka. Śpiworek możesz kupić kilka miesięcy później, gdy dzieciątko podrośnie i będzie mu zbyt ciasno w rożku. Wówczas może on służyć, jako mata do zabawy i przewijania.

Kupując wyprawkę dla niemowlęcia, w tym rożki i śpiworki, warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Powinny być uszyte z dobrej jakości materiałów, z wypełnieniem, które zapewnia cyrkulacje powietrza. Dzięki temu dziecku nie jest zbyt gorąco ani zbyt chłodno.  Ważne jest, aby nie przegrzewać niemowlęcia, bo jest to często przyczyną powstawania drażniących potówek na skórze. Poza tym przegrzane dziecko budzi się i płacze.
  • Materiały, z których wykonano ubranka niemowlęce oraz śpiworki i rożki, muszą być w pełni bezpieczne dla skóry i ogólnego zdrowia dziecka. Maluchy często reagują alergią na sztuczne materiały, bo zawierają one chemiczne substancje, szkodliwe dla zdrowia dziecka. Zrezygnuj zatem z pajacyków z polaru i poliestrów.
  • Kupując ubranka, rożek czy śpiwór, zwróć uwagę na jakość wykonania. Wykluczone są wszelkie wystające metki i grube szwy, które mogą uwierać delikatną skórę niemowlęcia. Równie istotny jest sposób zapinania. Zdecydowanie lepsze są solidne zamki błyskawiczne, które nie zacinają się i nie psują, lub troki do wiązania. Zrezygnuj z guzików i zatrzasków. Są niewygodne, zwłaszcza w nocy, gdy chcesz sprawnie i bez wybudzania zmienić dziecku pieluszkę.

Zdrowie i wygoda dziecka są najważniejsze. Postaw na sprawdzoną markę i wysoką jakość produktów dla niemowląt

Wiesz już, jak ubrać niemowlę do snu, zatem pora na zakupy w naszym sklepie. White Bee to polska marka, która dba o doskonałą jakość i bezpieczeństwo swoich produktów. Dokładamy wszelkich starań, aby Twoja pociecha spała zdrowo i wygodnie. Nasze kocyki, rożki, pościele i wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko, wykonane są z najlepszych, a przede wszystkim bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów, oznakowanych certyfikatem Oeko Tex Standard 100. Warstwa wierzchnia to 100% bawełny, która jest przewiewnym materiałem naturalnego pochodzenia. Wewnętrzne wypełnienie stanowi hipoalergiczna, silikonowa włóknina, przepuszczająca powietrze i wydzielaną przez skórę dziecka wilgoć. Dzięki temu maluch smacznie śpi i budzi się pogodny.